Ayran ve et aynı anda tüketilmez, doğru mudur?

Hayır değildir. Bahsedilen, demir içeren preparatlar ve tabletlerin süt ürünleriyle beraber tüketilmemesidir.

Beden Kitle İndeksi değerleri nelerdir?

  • 8.9 kg/m2’nin altında olanlar –Zayıf
  • 19-24.9 kg/m2’nin arasında olanlar –Normal
  • 25-29.9 kg/m2’nin arasında olanlar -Toplu(hafif şişman)
  • 30-34.9 kg/m2’nin arasında olanlar –Şişman (obez) (sağlık açısından riskli !)
  • 35-üzeri olanlar – aşırı şişman (sağlık açısından çok riskli)

Çocuğumu özellikle hangi besin maddeleriyle beslemeliyim?

Anne ve babalara göre asıl sorun, çocuğun hangi besinleri ne miktarda tüketerek yeterli ve dengeli beslenmiş olacağını bilmektir. Küçük çocuklar daha çok kalsiyum, yeterli miktarda protein, A vitamini ve demir gibi besin öğelerini içeren yiyeceklere ihtiyaç duyarlar.

Her besin için çocukların birçok seçeneği vardır. Örneğin eğer çocuğunuz havuç yemek istemiyorsa kavunu deneyin. Her ikisi de iyi birer A vitamini kaynağıdır. Süt içmiyor mu, o zaman da peynir ve yoğurdu yemesini sağlamaya çalışın. O gün hiç kalsiyum kaynağı besinlerden tüketmediyse, makarna üzerine peynirle güzel bir sos yapabilirsiniz. Çocuğunuzun et tüketimini çeşitlendirip her gün hayvansal protein kaynağı (et, tavuk, balık) yedirmeye özen göstermeniz de son derece önemlidir.

Demir eksikliği olanlar nasıl beslenmeli?

Demir minerali en çok kuru kayısı ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveler, kırmızı et ve karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma, kabak ve balık bol miktarda bulunmaktadır. Bu gibi yiyeceklerin tüketimi vücudun demir ihtiyacını karşılayacaktır. Bazı nedenlerden dolayı kişide demir eksikliği görülebilir. Bunların başında kırmızı et yememek, vejetaryen bir rejim uygulamak gelmektedir. Aşırı kan kaybetme, diyaliz hastalığı, A vitamini eksikliği de demir eksikliğine yol açmaktadır.

Ayrıca kalsiyum demir emilimini engeller, bu yüzden süt ve sütlü ürünler demir takviyesi olan ilaçla birlikte alınmamalıdır. C vitamini ise demir emilimini artırırken hemoglobin üretiminde de önemli yer tutar. Bu yüzden demirden zengin besinler yerken, yanında C vitamini olmasına dikkat etmek gerekir. Kivi, portakal, mandalina, bol limonlu salata kolay seçimler olabilir…

Diyet yaparken yüzüm çöküyor, neden istediğim bölgeden kilo veremiyorum?

Hayır. En az 1 yıl önermiyoruz. Bu süreçte anne sütünün kaliteli olması daha önemli. Bu nedenle de annenin yeterli ve dengeli beslenmesi daha önemli.

Doğumdan hemen sonra kilo vermek için diyete başlanmalı mı?

Hayır. En az 1 yıl önermiyoruz. Bu süreçte anne sütünün kaliteli olması daha önemli. Bu nedenle de annenin yeterli ve dengeli beslenmesi daha önemli.

Sorularınız mı var?

Sorularınızın cevaplarını burada bulamadıysanız hemen bizimle iletişime geçin! En kısa süre içinde size dönüş yapalım.

İletişim

Hakkımızda

Bizler hakkında kafanızda soru işaretleri var ise hakkımızda detaylı bilgi alabileceğiniz sayfayı aşağıdaki butona ekledik.

Biz Kimiz?

Sorunuz listede yok mu? O halde hemen bize yazın!

Sorularınız için