Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, vücudumuzda fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan, bedensel ve psikolojik sağlığımı için ciddi tehlikeler içeren ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Dünya sağlık örgütünün raporları bize obezite ve aşırı kilolu olma durumunun hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde yüksek oranlara ulaştığını ve devletlerin obezite ile mücadele için çeşitli politikalara geliştirmelerinin gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.

Obezite hastalığı temelde bireyin beslenme alışkanlığı ve sürdürdüğü yaşam tarzından kaynaklanmakta olup bazı durumda genetik ve kalıtsal sebeplerle de görülmektedir. Ailesinde obezite problemi olan bir birey için obezite riski bir kat daha fazladır. Bununla beraber en önemli konu beslenme alışanlığıdır. Aşırı yağlı gıdalar, şeker oranı yüksek ürünler, asitli içerikler ile iç içe olan beslenme düzenlerinde obezite riski de çok yüksektir.

Obezite tedavisinde izlenilmesi gereken metot hastaya göre özel olarak belirlenmeli, bedensel ve psikolojik durumuna en uygun beslenme ve diyet programının oluşturulması gerekmektedir. Obezite ve kilo kontrolünü amaçlayan beslenme programları alanında uzman kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Kulak dolma ve bilimsel hiçbir geçerliliği olmayan uygulama ve yöntemler hastalar ciddi zararlar verebilir. Obezite ve kilo kontrolünde süreç fazla kilolardan kurtulmak ile tamamlanmaz. Bu noktada yapılan en büyük yanlış kilo veren hastaların eski beslenme ve yaşam alışkanlıklarına devam etmeleridir. Böyle bir durumda obezite problemi olan hastalar çok kısa bir zaman diliminde vermiş oldukları kiloları kolayca geri alacaklardır. Obezite ile kilo kontrolü programlarının asıl hedefi, hasta için hazırlanan diyet programını bir yaşam anlayışına çevirmektir.

Osmaniye Güzellik Merkezinde, Diyetisyen Çiğdem Çimen KOÇAK, bu alanda yıllardır yürütmüş oldu çalışmalarından edindiği bilgi birikimi ve tecrübesi ile obezite ve kilo kontrolü programları ile sizlere hizmet vermektedir.

Sağlıklı Yaşama Birlikte Adım Atalım.

Şimdi Randevu Al