Hamilelik dönemi beslenmesi, hamilelik döneminde üzerinden hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Hamilelik sürecinde kadınlar gerek fizyolojik gerekse psikolojik birçok değiş yaşarlar ve bu değişmeler kendilerini olduğu kadar bebeklerinin üzerinde etkili olur. Hamile kadının beslenme düzeni ile karnında taşıdığı çocuğun sağlığı arasında çok önemli bir ilişki bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar ülkemizde yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarından etkilenen grupların başında çocuklar ve hamile kadınların olduğunu ortaya koyuyor. Bu sebepten ötürü hamilelik dönemi beslenmesi dikkatli ve doğru bir şekilde planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Hamilelik döneminde beslenme programlarının eksikliği, hamile kadının yetersiz beslenmesi zamanında önce doğum (erken doğum), düşük, bedensel ve zihinsel gelişimi yetersiz bebek doğumu, ölü doğum gibi birçok olumsuz duruma sebep olabilir. Hamilelik dönemi beslenme programları ile hem kendi vücudunuzun gereksinim duyduğu gıdaları alacak aynı zamanda gelişmekte olan bebeğiniz için yeterli ve doğru gıdaları tüketmiş olacaksınız. Hamilelik dönemin beslenme programları, hamilelik dönemi için önemli olduğu kadar doğum sonrası emzirme dönemi içinde son derece önemlidir. Emzirme dönemin anne sütünün yeterli miktarda sağlanabilmesi için, hamilelik döneminde uygun diyetleri uygulanması gerekmektedir.

Hamilelik dönemi diyet programlarını yanlış ve eksik uygulanması kansızlık, demir noksanlığı, ödem oluşumları, kemik dokusu hassasiyetleri ve gebelik dönemi zehirlenmesi gibi istenmeyen durumların meydana gelmesine neden olabilir. Bu sebeple, hamilelik dönemi beslenme programları bilimsel temellere dayalı, alanında uzman kişiler tarafından programlanmalı ve uygulanmalıdır.

Diyetisyen Çiğdem Çimen KOÇAK, hamilelik dönemizde gerekli olan tüm gıdaları, doğru ve sağlıklı bir şekilde almanıza yardımcı olacak, hem sizin hem de taşımakta olduğunuz bebeğinizin fizyolojik ve psikolojik gelişimine en faydalı olacak hamilelik dönemi beslenme programlarını sizler için hazırlamakta ve uygulama sürecinde sizlere tüm desteğini sunmaktadır.

Sağlıklı Yaşama Birlikte Adım Atalım.

Şimdi Randevu Al